Tel.: 723 632 179

Závěrečná zkouška

Závěrečná zkouška následuje po ukončení Vašeho výcviku. Veškeré formality včetně přihlášky ke zkoušce pro Vás zajistíme a informujeme Vás o termínu zkoušky.

Zkouška zpravidla začíná v 6:00 hodin ráno na Městském úřadě Beroun na adrese Politických vězňů 20, 266 01 Beroun-Město (tedy nikoliv na radnici na náměstí, ale naproti poště Beroun 1).

Přijďte prosím včas a vezměte si s sebou doklad totožnosti, při rozšíření řidičského oprávnění o další skupinu nezapomeňte ani na stávající řidičský průkaz.

Průběh zkoušky

Zkouška se skládá z teoretické části (písemného testu a případně také ústní zkoušky ze znalostí ovládání a údržby vozidla) a z praktické části (jízda se zkušebním komisařem).

Písemný test

Písemný test ze znalostí pravidel silničního provozu se skládá na počítači. Test obsahuje 25 otázek a na jeho vyplnění máte 30 minut. U každé otázky máte na výběr tři možné odpovědi, z nichž je vždy právě jedna odpověď správně.

Rozhraní testovací aplikace je prakticky stejné jako ve cvičném testu na webu Ministerstva dopravy

Ústní zkouška z údržba vozidla

Ústní zkouška se znalostí ovládání a údržby vozidla se v současnosti skládá pouze při rozšíření řidičského oprávnění o skupiny C, C+E nebo D. Vylosujete si tři otázky (jako například popište úkony kontroly vozidla před jízdou, popište postup při výměně kola nebo popište postup při odvzdušňování palivové soustavy vznětového motoru) a po krátké přípravě je zodpovíte.

U skupin A a B není tato část součástí teoretické zkoušky, počítejte ale s tím, že kontrolu vozidla a možná další úkony budete předvádět před jízdou jako součást praktické části.

Praktická část

Praktická část začíná předvýjezdovou kontrolou vozidla a pokračuje jízdou se zkušebním komisařem, při které musíte předvést, že vozidlo náležitě ovládáte a že přitom dodržujete všechna pravidla silničního provozu. V osobním automobilu sedí komisař při zkoušce na zadním sedadle a dává Vám pokyny, kam máte jet, zatímco instruktor autoškoly sedí na svém místě vedle Vás, ale nesmí Vám už nikterak pomáhat, radit nebo dokonce zasahovat do řízení.

Po úspěšné zkoušce

Po úspěšné zkoušce získáte potvrzený zkušební protokol. S tímto protokolem, pasovou fotografií a za poplatek 50 Kč zažádáte o vydání řidičského průkazu. Na jeho vydání má úřad lhůtu 20 dní, zpravidla to ale stihne za dva týdny. Řídit smíte teprve poté, co převezmete hotový řidičský průkaz.

Při rozšíření řidičského oprávnění je možné za zvýšený poplatek (500 Kč) zkrátit lhůtu pro vydání průkazu na 5 pracovních dnů. Dosavadní řidičský průkaz odevzdáváte úřadu až při vyzvednutí řidičského průkazu nového.

Co když zkoušku napoprvé neudělám?

Pokud neuspějete v testu ze znalostí pravidel silničního provozu, nebudete v daný termín připuštěni ke skládání praktické zkoušky z jízdy. V případě neúspěchu opakujete pouze tu část zkoušky, ve které jste neuspěli.

Zkoušku smíte opakovat nejdříve po pěti pracovních dnech od neúspěšné zkoušky. Opakovat zkoušku můžete i vícekrát, všechny zkoušky ale musíte složit nejpozději do šesti měsíců od data první zkoušky.

Mohlo by Vás zajímat

Plzeňská 27, Beroun – místnost č. 1.05 (vchod ze dvora vedle čínské restaurace)